Küçük İşletmeler için dijital dönüşüm nasıl yapılır.Geleceğin ticareti hızla dijital dünyaya geçiyor. Halen esnaf halkın büyük bölümü kapısına gelecek müşterileri beklerken yeni nesil teknoloji farkındalığı oluşan gençler daha bir işletme açmadan adresini belirtmeden de direkt internet üzerinden satış yaparak önemli ölçüde kar elde etmeye başladılar. Teknolojiye karşı farkındalığı olmayan yerli işletmelerin kendi pazarlarında her geçen gün rekabet gücü düşmekte ve dijital dönüşümünü başlatan küçük işletmelerin global pazar da bile  satışlarının önemli ölçü de artırmaya başlamış ve kendi portföyü ile kendi kitlelerini çekmeyi başarmıştır...
Pandeminin etkisi en çokta küçük işletmeleri vurmasına rağmen halen her geçen gün daha da yaklaşarak büyüyen eticaret pazarlarında yerini almayan küçük işletmeler zamanla daha da küçülerek kaybolacaklardır. Düşünsenize pandeminin başından bugüne irili ufaklı dünya çapında 2800 den fazla kargo şirketi açılmış, bu da bize diyor ki; çok yakın bir gelecekte artık küçük bir işletmenin dahi ürünlerini tüm dünyaya satabileceğini gösteriyor. 
Bir soru sorayım ? Yaşadığınız şehrin, ülkenin, ya da dünyanın bir yerinde bulunan bir insanın yüzyıl yaşasa dahi işletmenizin kapısının önünden bile geçmeyecek bir insana ürün satabileceğinizi biliyor musunuz ? İşte küçük işletmeler için dijital dönüşümü başlatmanız ve bu hızla büyüyen pazarda bir an önce yerinizi almanızı tavsiye ederim. Şimdi sizlere dijital dönüşümün küçük işletmelere ne gibi faydası olabilir bunlardan bahsedeyim. 


Küçük İşletmeler için dijital dönüşüm planlaması 

Bir küçük işletmeniz var ve eticarete açılmak istiyorsunuz. İlk etapta yapmanız gereken fiyat ürün analizidir. 
Satmak istediğiniz ürünü genellikle tedarik mi ediyorsunuz ? 
yoksa uzun zamandır stoğunuz da fazlaca tutuyor musunuz ? 
Ya da ürünleriniz kendiniz mi imal edip satıyorsunuz ? 
Dijital dönüşüme geçmenizde size en çok fayda sağlayacak cevap: sattığınız ürünleri kendinizin imal etmesidir...
tedarik zinciri oluşturarakta kuracağınız dijital dönüşüm ile de kar el de edebilir dijital pazarlama ile satış yapabilirsiniz. Ancak kendi imal edip sattığınız ürünlere göre daha stresli olması kaçınılmazdır. 
Eğer ürünlerinizi kendiniz imal edip satıyorsanız dijital pazarlama tam size göre bir ticaret yöntemidir. 
Pazara sunduğunuz ürünün kontrolü tamamen siz de olduğu için, dilerseniz ön sipariş ile de ürün satabilirsiniz.
Eğer sağlam bir tedarikçi ile çalışıyorsanız tüm envanterinizi e ticaret sitesine girebilir kargo süresini iki gün olarak ayarlayıp ürün satıldıkça tedarikçinizden çekerek ürünleriniz kargoya verebilirsiniz. Tabi burada dikkat etmeniz gereken en etken kural ürünlerinizi ne kadar hızlı kargoya verirseniz o kadar hızlı dijital pazarınızı büyütebilirsiniz.
Depolama alanınız büyük ve kaynağınız var ise pazarı büyük olan ürünleri stoğunuza çekerek satabilirsiniz. Değişen piyasa koşullarında malı ne kadar elinizde tutarsanız karınız bu oranda yükselebilir. Afet kriz gibi durumlarda buna karaborsacılık denilse de e ticaret en çok kazandıran yöntemlerden biridir.
Daha başka farklı yöntemler ile de ürünlerinizi dijital dönüşüm ile eticaret pazarınızı oluşturup satabilirsiniz.


Dijital dönüşüme nasıl başlanır. 

Dijital dönüşüme başlamadan önce envanterinizin bulunduğu bir stoğunuzu takip edebileceğiniz bir uygulamaya mutlaka ihtiyacınız olabilir. Toplam ürün adedi 100 ü geçen işletmeler için bir stok takip programı ya da bir google veri exceli tutabilirsiniz. Bu stoğunuzu kontrol etmenizi hangi üründen eliniz de ne kadar bulunduğunu bilmenizi satışı yapılan ürünlerin stoktan düşülerek e ticaret portallarında stok adedinin güncellemenizi sağlar. 

Stoğunuzun durumunu yönetebiliyorsanız sıradaki işlem işletmenizi tanıtacak bir web sayfasına ihtiyacınız var. Web siteniz tıpkı sizin fiziksel lokasyondaki işletmeniz gibi internette insanlara hakkınızda daha fazla bilgi edinmek için başvuracakları bir adrestir. 
Ayrıca bu web sitesi üzerinde işletmenize ait tüm bilgileri şeffaf bir şekilde paylaşarak güvenirliğinizi sizi ve ürünlerinizi tanımak isteyen insanlara daha açıklayıcı bilgiler vermenizi sağlar. 
Unutmayınız ki internet tüketicileri de artık bilinçli şekilde alışveriş yapıyorlar. 
Bir ürünü almadan önce araştırıp bilgi ediniyor hatta satıcısı hakkında da güven araştırması yapıyorlar. Bundan dolayı web sitenizde ürün envanterinizin olması ürünleriniz hakkında detaylı bilgi edinilmesi ve müşteri dilediğinde anında canlı chat ile işletme sahibi ile iletişime geçebilmesi çok büyük önem arz ediyor. 

Dijital dönüşümde sosyal medyanın önemi

Bir lokasyonda işletmeniz var. Web sitenizi kurup ürünlerinizi listelediniz. buraya kadar satışa hazır olduğunuzu düşünüyorum. Ancak organik müşterilerinizin neredeyse tamamı sosyal medya kullanıyor. İnsanların işletmenizi bulması, sizi takip etmesi, ihtiyaç duyduğu ürünlere ulaşması ve ürünlerinizi tanıtmanız için olmazsa olmaz dediğimiz sosyal medya hesaplarınızın mutlaka bulunması gerekiyor. 

Unutmayınız ki dijital pazarlama yok. Pazarlama artık dijital


Sosyal medya hesaplarınızı mutlaka oluşturmalı ve envanterinizde bulunan ürünleri listeleyerek tanıtımlarını yapmalısınız. yine sosyala medayanın gücünü kullanarak reklamlar vermeli ürünlerinize ait gerçek demografik bilgileri kullanarak organik müşterilerinize ulaşmalısınız. Bunun için facebbok'un çatı şirketi meta'nın işletmeler için sunuduğu tüm hizmetleri gerçek zamanlı ve aktif olarak kullanmalısınız. Meta üzerinden ürünlerinizi tanıtabilir, reklam verebilir, ürünlerinizi facebook katalog ile sosyal medya hesaplarınıza bağlayabilir, insanları yaş, gelir grubu, ilgi alanına göre ayırarak tamamen kendi müşterilerinize ulaşmak için sunduğu kusursuz araçları kullanarak portföyünüzü oluşturabilirsiniz. Ayrıca web sitenizi Meta ile entegre ederek envanterinizi tek bir yerden yönetebilirsiniz. 


dijital dönüşümüde dikkat etmeniz gerekenler.

Dijital dönüşümü başlatırken ilk baştan her şeyin doğru bir şekilde yapılması gerekir. Yanlış düğmelenen bir gömlek gibi son düğme de yanlış iliklediğinizi fark ederseniz tüm düğmeleri çözmek zorunda kaldığınız gibi dijital dönüşüme de yanlış başlarsanız tüm her şeyi başa saracağınız için nereden başlayacağınıza çok dikkat etmelisiniz. Eğer dijital dönüşüm hakkında hiçbir bilginiz yok ise danışmanlık alabilirsiniz. Piyasada dijital dönüşüm yapan firmalar ve insanlar var. Küçük bir işletmeniz var ise firmalardan destek almanız pahalıya geleceğinden ilk etapta adım adım ilerleyebilirsiniz. Dilerseniz internette bulunan ücretsiz eğitim videolarından faydalanabilirsiniz. Dilerseniz benimle iletişime geçerek danışmanlık alabilir piyasada bulabileceğiniz en uygun fiyata dijital dönüşümünüzü sıfırdan yüze tamamlayabilirim. 

Dijital dönüşümü başlatmak istiyorum ama hiçbir şey bilmiyorum

Yukarıda bahsettiğim özelliklere sahip bir işletmeniz var ise dijital dönüşümü başlatma kararı aldıysanız. Benimle iletişime geçebilirsiniz. Ben bir kamu görevlisiyim. Ek olarak yaptığım dijital dönüşüm hizmetimi sizin için piyasada bulabileceğiniz en uygun fiyata yapabilirim. Dilerseniz işletmenizin tüm dijital dönüşüm aşamalarını kendim yapabilirim. Dilerseniz tüm dijital dönüşüm sürecinizi tamamladıktan sonra devam eden süreçte neler yapcağınızı bıkmadan usanmadan size öğretebilirim. İlerleyen süreçte bana da ihtiyacınız kalmadan tüm pazar yerlerinde ürünlerinizi satabilir stoğunuzu takip edebilir ve fiziksel işletmenizi nasıl yönetiyor geliri gideri hesaplayabiliyorsanız dijital dönüşüm sürecinizde de tüm envanterinize ait her şeyi kendiniz yönetebilecek şekilde size destek olabilirim. 
Piyasayı araştırdığınızda bu işi yapan yapan yüzlerce firma insan bulabilirsiniz. Ben bu işte iyi olduğumu iddia etmiyorum. Ben bu işi en pahalıya yapacak kişiden daha uyguna yapabileceğimi ve o kişiden daha çok destek olarak işletmenizi büyütebileceğimi iddia ediyorum.

Amacınız sadece dijital dönüşümünüzü yaptırmak ise bunu yapan çok fazla firma ve bilgi sahibi insanlar var. Sadece dönüşümü tamamalar bırakırlar. Bu işi yönetmelerini isterseniz size aylık faiş ücretler çıkarırlar. Satın alacağınız e ticaret paketi ihtiyacınızdan fazlası ile size sunulur ve satmaya çalışırlar. Eğer küçük bir işletmeniz var ise ve envanterinizde az sayıda ürününüz var internete taşımak ve eticaret aracılığı ile ürünleriniz tüm dünyaya göndermek istiyorsanız size destek ve danışmanlık vererek baştan aşağı dijital dönüşüm sürecinizi tamamen ihtiyacınız olan kısımlara ödeme yaparak tamamlayabilirim. 


Minumum fiyatla dijital dönüşüm maliyeti nedir


Dijital dönüşüme başlamaya karar verdiyseniz öncelikle ilk ihtiyacınız olacak bir web sitesidir. 
Alan adı ve hostıng hizmeti veren bir firmadan bunları temin etmelisiniz. Ben genellikle dönüşümünü yaptığım işletmeler için turhostu kullanıyorum. 

Alan adı ve hostıng için yıllık ödeme yaparsınız. 

Sosyal medya ücretsizdir. Sosyal medya hesaplarınızı açıp kurulumlarını yapıp satışa hazır hale getirdikten sonra  meta üzerinden reklam vererek envanterinizi tanıtabilir insanların sizi fark ederek takip etmesini sağlayabilirsiniz. Sadece reklamlara ücret ödersiniz.

Toplamda bir dijital dönüşümün ihtiyacınız olan minumum hizmetler ile size maliyeti 5 bin TL geçmez. Tabi bu sizin dijital dönüşümden neler istediğiniz ve neleri yönetmek istediğinizle alakalıdır. Ücretsiz bir e ticaret sitesi kurmak isterseniz maliyetler bu şeklide ancak daha teferruatlı envanter ve kargo yönetiminden sipariş raporlama süreçlerine kadar her şeyi yönetmek isterseniz bu durumda eticaret paketlerinin yıllık maliyetleri 8 bin TL den başlar ve buna kurulum hizmeti destek hizmeti ekstra ücretler eklenerek katlanır.

Ben dijital dönüşümünüz yaparken sadece ihtiyacnız olan hizmetleri analiz ederek minumum maliyet ile maksimum hizmeti alabileceğiniz dijital dönüşüm sürecinizi sağlamaya çalışıyorum. 
Benimle çalışmak isterseniz iletişime geçebilirsiniz. 

Size dijital dönüşüme başlamadan önce nelere dikkat etmeniz ve neler yapmanız hakkınnda bilgi vermeye çalıştım. yazımı buraya kadar okuduğunuz için minnettarım. yazımı okuduğunuz gibi beni de dinlemek ve tecrübelerimden faydalanmak isterseniz bana her zaman ulaşabilirsiniz.

Buraya dijital dönüşüm için dönüşüm giderleri hariç sadece benim emek ücretim ile bir fiyat giriyorum talep etmeniz durumunda detaylı işletme analizinizi ve fiyatlandırmanızı çıkarabilirim. 
Sevgiyle Esen kalın. 

Faydeon

Merhaba Ben faydeon Burası benim 2007 yılından beri kendim için oluşturduğum özel alanım, tarihe notlar bırakmak ve özgürce yazmak için buradayım. Ayrıca hayattan öğrendiklerimi burada paylaşıyor bilgiyi toplayıp herkese dağıtıyorum. Ben geçmişten topladığım çiçekleri gelecek baharlara ekiyorum. Ayrıca sayfamda küçük çapta eticaret yapıyor, şimdiye kadar öğrendiğim ücretli ve ücretsiz bilgileri sizler için bu vitrinde sergiliyorum. Ücretsiz bilgilerime inanabilir, ücretli bilgi ve hizmetlerimi güvenle alabilirsiniz. Ben bilgime güveniyorum. Sayfamda keyifli zaman geçirmeniz dileğimle, yazılarla buluşuruz. twitter telegram instagram email

Yorum Gönder

Mesajınız iletildi admin kontrolünden sonra yayımlanacaktır. Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال