Binance vadeli işlemler Nasıl Yapılır

Binance Vadeli İşlemler Nasıl Kazanılır


Merhaba dostlar size bu yazımda binance vadeli işlem nasıl açılır kısmını anlatacağım. Bu yazımın amacı vadeli işlemlere yeni giriş yapan yatırımcıların minumum risk ile maksimum kazanca giden yolda bilgi desteği sağlamaktır. Yazıda yer alan bilgiler yatırım tavsiyesi olmadığı gibi herhangi bir yatırıma yönlendirici argüman içermez. Yatırım kararı yatırımcının kendine aittir. Ayrıca dokümanda verilen örnekler miktarlar yatırımcıları bağlamaz.
Sizlere bu yazıda vadeli işlemi nasıl yaptığımı adım adım anlatamaya çalışacağım. İlk defa vadeli işlem açmadan önce nerden başlamalısınız. Spot cüzdanınızdan usd vadeli işlemler cüzdanıma 100 dolar aktarıyorum.Önemli Not: İşlem açmadan önce indikatörlerden Bolinger bantı, MACD, MA 200, RSI nedir bunları mutlaka öğreniniz. Ben bu indikatörleri 5m mumlarda işlem açıp kullanıyorum. Açık işlemlerimi 1m mumlardan takip ediyorum. Tavsiye olarak youtbe da Kıvanç ÖZBİLİGİÇ'e ait tüm videoları buradan izleyebilirsiniz.

Cüzdanıma gönderdiğim 100 dolar ile işlem açmadan önce markete girerek daha önceden incelediğim coinlerimi favorilerime ekliyorum. Burada dikkat etmeniz gereken sıklıkla yapılan hatalardan biri de: sürekli o coinden ötekine atlayarak gün içinde daha fazla yorulabilirsiniz. Bu da vadeli işlem stresini artırdığı gibi risk yönetimini etkileyeceğinden bıkkınlık hissi vererek, sizi kayıp havuzuna daha hızlı çekebilir. Unutmayınız ki; Borsanın %80 piskolojidir. Eğer kendinize tek bir coin seçseniz bile gün içerisinde iki üç işlem yapma fırsatı tanıyacaktır. Bununla birlikte işlem yaptığınız coini daha iyi anliz edebilir bu da coini daha iyi tanımanıza olanak sağlar.

Binance Marjin long işlemi

Şimdi cüzdanımda bulunan 100 dolar ile marketten yukarda bahsettiğim indikatörlere bağlı olarak bir coin seçiyorum. Bu coine resimdeki gibi bir işlem açıyorum. Bakın daha yukardaki paragrafı bitirene
 kadar 3 dolar kazanmışım.

 

Yukardaki resimlere baktığınızda bu coin orta bolinger bantına geldiğinde karım 15 dolar üst bolinger bantına geldiğinde karım 30 dolar. Yeterli mi ? benim için olabildiğince yeterli. Gün içerisinde aynı coin alt bolinger bantına indiğinde aynı işlemi tekrar ettiğim zaman günlük karım 60 dolar. Bir ay da 1800 dolar. Bu da benim bir aylık maaşımdan fazla istikrarlı bir şekilde hırs yapmadan aynı hedefi tutturmak için çalışırsanız bu parayı kazanabilirsiniz. Unutmayınız ki; bu gün kamuda çalışan 3600 ek göstergesi olan bir üst düzey bürokrat dahi (unvan ve kuruma göre değişiklik gösterir) bu maaşı alamıyor. Bu piyasada hırsından arınmış sabırlı aklını kullanan bir insan bu parayı bir ay da kazanabilir… ve bilmenizi isterim borsa sabırsızın parasını sabırlıya veren bir yerdir.
 

Marjin İşlem detayları ve Terim Tanımlamalar: 


Yukarıdaki resimde gördüğünüz işlemin detaylarını ve tanımlarını yaparken nelere dikkat ettiğimi açıklayayım.

Resimdeki örnekte MA sarı çizgi mor bantı alttan üste doğru kesmiş. MACD düşüş trendinden çıkarak yukarı tırmanmaya başlamış. RSI bilgileri long açmak için uygun. Bu coine yukarıda resimde gördüğünüz işlemi açtım.

Binance Likidasyon Fiyatı: 

işlem açtığınız coin likidasyon fiyatına geldiğinde likit olur ve işleminiz kapanır. Tecrübesi acıdır tavsiye etmem. Bu acıyı yaşayan biri de yüksek miktarda işlem açmaz.Binance Çapraz işlem nedir: 

Diyelim ki cüzdanınızda bulunan 300 dolar paranın 50 doları ile masaya oturdunuz. Açtığınız işlem likit yer ise masadan kalkarken cüzdandaki 300 dolarınızıda alırlar. Buna çapraz işlemde likidasyon denir. Avantajı, eğer likit fiyatınız yaklaştığında coinin yeniden yükseleceğini ve ya düşeceğini analiz edebiliyorsanız likit yememek için sadece cüzdanınıza atacağınız bir 50 dolar sizi likitten uzaklaştırarak düşünme şansınızı artırır. Stresinizi azaltır riski daha iyi yönetir. Likitten uzaklaşmakta kazanma şansınız artırır. Çapraz işlemlerde coinin düşüş ya da iniş yönüne doğru marjine ekleme yaparak likiti uzaklaştırmanız daha hızlı kara geçmenizi ve riski yönetmenizi sağlar. Dezavantaj, likit yerseniz cüzdana sonradan eklediğiniz o 50 dolar ile birlikte 400 doları masaya bırakıp kalkarsınız.

Binance İzole İşlem Nedir: 

Cüzdanınızdaki 300 doların 50 doları ile masaya oturdunuz. Likit yerseniz sadece 50 dolarınızı masaya bırakıp kalkarsınız cüzdandaki 300 dolar durur. Avntajı sadece cüzdanda kalan parayı korur. Dezavantajı, izole işlemlerde likit fiyat daha yakın olur. Bu da likite yakalanma şansınızı artırır. Cüzdana yapacağınız eklemeler sizi kurtarmaz. Likit yediğinizde gözden çıkardığınız 50 doların acısını almak için cüzdanınızda güvendiğiniz 300 dolardan bir 50 dolar daha koyasınız masaya içinizdeki ses size “ para var lan gir al acısını çıkar şemsiyeyi” der. En tehlikeli hatadır. O şemsiyeyi açarlar dostum. Kendine olan güvenin kırılır. İştahın kaçar. İşlem açmaya cesaret edemezsin.

Binance PNL Nedir: 

Açtığınız işlemde kazancı ya da karı gösterir. Renk yeşil ise kar renk kırmızı ise zarardasınız demektir. Stresin yönünü değiştirip artırdığı gibi yeşile döndüğünde de yüzünüzde çiçek açtırabilir. Girdiğiniz marjinin ve açılan X boyutuna göre renk değişir.

Binance Marjin Nedir: 

Açtığınız işlemin fiyatıdır. Cüzdanınızda bulunan paranın ne kadarını masaya koyduğunuzu söyler. Siz siz olun gözünüzü hırsdan arındırın. 300 dolar cüzdanda 50 X 40 Marjin sizi çok hızlı bir şekilde nirvanaya çıkaracağı gibi, aynı hızda magmaya indirebilir. Sonra ağlamayın. En ideal işlem 300 dolar cüzdanda 15 marjin 30x ya da 40 x tir. Okuyan herkes riskini kendi cüzdanına göre belirlesin. Unutmayınız ki marjin büyük ise x küçük marjin küçük ise x büyük işlem açılır. Bu durum riskiniz daha iyi yönetir. Ve unutmayınız ki dostalar; şemsiyelinizde açılırsa nirvanaya tersinizde açılırsa magmaya gidersiniz.

Binance Long Nedir: 

Piyasada bulunan bir coinin yükseliş trendine açılan alım işlemidir.

Binance Short Nedir: 


Piaysada bulunan bir coinin düşüş trendine açılan satış işlemidir.

Marjinde Dikkat edilmesi Gerekenler  

Sonuç olarak borsa herkesin kazandığı bir yer değil, karşımızda bu işin kompedanı olmuş ekipler var. Akıllarına saygı duyulacak ekipler. Biz borsa da devenin sırtındaki geneyiz. İki yudum çekip kaçarız fazlasına göz koyarsanız deveyi rahatsız edersiniz ve küçük bir boyun hareketi ile derisinin içinden dişlerinin arasına geçebilirsiniz. Demedi demeyin. Üzülürsünüz. Kredi çekip borç paralarla borsalara gelmeyin. Riske atamayacağınız paralar ile vadeli işlemlere bulaşmayın. Kumar kelime anlamı olarak İtici bir tanıma sahip olduğu için günümüz dünyası ismini değiştirdi. Kumarhanelerin adı casino kaldıracın adı vadeli işlem oldu. Bu sonucu değiştirmez. Marjin borsanın kumarıdır. Bilmeden öğrenmeden bodoslama dalmayın üzerler.

Notlar ve şevket hocaya sorular: :)

Sizlere yukarda bir işlemin detayını ve nelere dikkat edeceğinizi anlatmaya çalıştım. Ben anlamadım diyorsanız henüz hiçbir şey bilmiyorsunuz demektir. Ya bilgiyi toplayarak ya da kaybederek öğrenirsiniz karar sizin. Yine de anlamadım diyorsanız Bilal’e sorun ona anlatır gibi anlatmaya çalıştım. J bu arada dokümana başlayıp bitirene kadar ikinci 15 dolarımı aldım. J Ben işlemi açtıktan sonra pnl yazılan ilk beş dolar karın 2 dolarına stop fiyat koyuyorum, düşerse 2 dolar ile kapanıyor. İkinci emri ise kapatma fiyatına koyuruyorum resimde gördüğünüz işlemin kapatma fiyatı 7,35 burada işlemi kapatır. Ben kapattıktan sonra ister düşsün ister çıksın, eğer kendime şunu dersem “ ya keşke kapatmasaydım bak yükseldi” geçmiş olsun hırsın dünyası kimseye kazandırmaz. Bu dokümanı bitirene kadar yukardaki resimde açtığım işlemden 26 dolar aşağıdaki resimde açtığım işlemden 18 dolar aldım. Yeter mi ? Benim gibi bir kamu çalışanı ve limitleri belli olan biri için çok çok çok çok çok çok fazla bir para. Hırs öldürür. Borsa da rulet masası gibidir. Hedef limit yok ise para bitince masadan kalkarsınız. Günlük hedefin üstüne tırmanmaya çalışırsanız dünün karını yer, yarına ana para ararsınız. Günlük hedef miktarını vadeli cüzdandan akşam çıkarmazsanız ertesi gün riski büyüterek pnl yi değiştirmek istersiniz. Sonra umut eder zenginlik hayalleri kurarsınnız. Sonrasını Atilla İlhan söyler; Bir boşluğa düşersin bir boşluktan toparlanıp yeniden kalkmak için;
el de var hüzün.
Soru: Şevket Hocam; düşüş trendinde olan bir coine long açtım bunun önüne takoz koysak durur mu?

Cevap : Yav gızım sen benim her programıma benimle dalga geçmek için mi geliyon yauw. Düşen coine long değil short açılır. Freni boşalmış kamyonun önüne takoz koymaya çalışırsan bu enişteme benzemez altuna aldumu öldürü J

Soru: Şevket hucam; Ben hangi işlemi açsam kaybedeyom. Bana yol gosterün nolu valla bu kaderi gabul etmiyom.

Cevap : La oğlum bir kaybol yauw. Yauw firides bunları nerden toplayıp getiyornuz yauw. Şekerim çıkıyo yine. Oğlum Senin gibi kafasızların kör kütük yaşayanların kaderüdür kaybetmek. Sana gaderüün bi oyunu bu. Kaybol git önce oğren sona gel sana bi işlem açayım. Ayarlarını değiştiriin senin. Ayarsuz. J

Soru: Şevket bey size nasıl ulaşabiliriz.

Cevap: Sitemdeki iletişim araçlarını ya da profilimdeki telegram bağlantısındayım. 
Bana sorduğun sorunun cevabı yukardaki dokümanda yazıyorsa cevabı almadan banlacan. 

Sizler bir şeyler anlatmaya çalıştım para kaybetmeyin diye siz de okuyun biz zahmet bilgi iyi gelir akullu beyne. :)

Telegram: @faydeon 

Kapanış: Evet ben faydeon sizlere kripto borsasında marjin işlemlerle ilgili dikkat etmeniz gereken başlıklar paylaştım. Bana zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Unutmayın; marjin küçük x büyük, marjin büyük x küçük marjin en iyi risk yönetimidir. 
Bol şanslar.

Yorum Gönder

Mesajınız iletildi admin kontrolünden sonra yayımlanacaktır. Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال