Tellerin Arkasından 3 - Instagram

Selamlar.. Biraz önce kitap okurken düşünceler dalıp, bu düşünceleri hem kendimle konuşarak derinleştirmek hem de sizlerin düşüncelerini öğrenerek, farkı bakış açıları kazanmayı umarak yazıyorum. Şimdiden uyarayım biraz sert, biraz abartmış olabilirim. Olduğu gibi, süzmeden paylaşacağım.

Instagram = Ego (Nefis) Arzuları


Bu uygulamayı neden kullandığımı düşündüğümde ilk gözüme çarpan; '' fark edilmek''. Hepimiz iç dünyamızla ve fiziksel varlığımızla eşsiziz. Aynı zamanda bir hayli ortak noktamız da var, hem de dışardan bakınca farklarımızdan çoklar. Nedendir henüz bilmiyorum, hepimiz farklı olduğumuzu gösterme derdindeyiz. İnstagram'da aradığımız duygusal tatminlerden biri bu. Fotoğraflardaki farklı pozlarımız, farklı açılardan çekimlerimiz, özel giyimlerimiz, filtrelerle merak uyandırıp, iç dünyamızda çabaladığımız bireyselleşme ihtiyacımızı karşılıyor, kendimizi ispatlıyoruz.

Akabinde; ''beğenilme arzusu''. Evet, fotoğraf paylaşarak insanlardan gelecek beğeniler ve iltifat içeren yorumlar. Uygulamayı oluşturan ve şimdiki temel kolonu. Bu yorumların da güzel, yakışıklı, çekici, seksi.. gibi tatmin uyandırıp, egomuzu okşaması lazım ki kabul görsün. Bu beğenilme yoluyla, toplumsal bir varlık olmamızın getirisi olan çevreden onay almış, benimsenmiş ve bir parçası olmuş hissini alıyoruz. İstediğimiz imajı çizerek, göstermek istediğimiz kendimizi paylaşıyoruz. Onların gözünde yaratmak istediğimiz birey oluyoruz ve bu da bizi keyiflendiriyor.

Bir diğeri; ''mutluluk peşinde''. Bu uygulamayı kullanırken aradığımız; yaşadığımız dünyayı unutmak ve modumuzu değiştirmek, genellikle de yükseltmek amaçlı. Canımız sıkıldığında, gün içi boşluklarda, bayıcı bir ortamdayken fark etmeden ana ekranda gezinirken buluyoruz kendimizi. O andan kaçıyoruz. Bu sayede, yaşadığımız hayattan kısa kaçışlar yapıyoruz, sözde kafamız dağılsa da birilerine, hayatlarına imrenmekle meşgulüz.

Kaçtığımıza değecek keyifli şeyler olmalı. Arayışa göre de ürün şekilleniyor ve eğlenceli, çılgın, şaşırtıcı  içerikler paylaşılıyor. Çünkü çoğumuz ağlayan, dertli, hüzünlü paylaşımlarla pek ilgilenmiyor, ilgilendiğini iddia edenlerimiz de kişinin derdinden ziyade; ortak bir dert paylaşımı ya da ortak durumda diğer insanın ne kadar derbeder olduğunu görüp kendini güçlü bularak tatmin arayışında. Bu sayeden yaşadığımız hayattan ufak kaçamaklar yapıyoruz, sözde kafamız dağılsa da birilerine, hayatlarına imrenmekle geçiyor.

Sondan bir önce ;''arayış''. Karşımıza kibarca keşfetmek adıyla çıkıyor. Aldatmaca. İnanılmaz bir içerik zenginliğine sahip. Her konuda fotoğraf, video, ürün bulmak olası. Bu da ilgi alanımıza dair bilgileri ulaşmamızı kolaylaştırıyor bazen de direk önümüze koyuyor. Egom bana bir oyun oynayıp, kendini geliştirdiğin sayfalar de oluyor diye bir yan yol gösterdiyse de, niye bir anonim hesap açıp sadece geliştirici tarzda sayfaları takip etmediğimi fark edişim, avuntumdan uyandırdı.

Esas arayışımız da beğendiğimiz bir kadın, erkek, ürün ya da yaşam tarzı oluyor. Yani ulaşamadığımız ya da henüz sahip olmadığımız şeylere instagramdan bir mesajla ya da görselle ulaşarak kısmi tatmin, onun gösterilmek istenen (pazarlanan) yüzü, istenene karşı zayıf motivasyon bize o anlık iyi geliyor. Çoğu zaman birkaç dakika sonrasını bile kalmayacak kadar az, neyse zaten biz anı yaşıyoruz.

''Herkes burada''. Toplumun çoğunluğunun kullanması, kullanmama durumunda bir şey kaçırıyormuş hissi uyandırıp, sohbetlerde de merakı destekliyor. Takiben merak galip geliyor. Lakin herkes yapıyor diye yapma olgusu tarihe bakıldığında hatalara, galeyana götürmüştür ve bahsettiğimiz farklı olma çabamızla da çelişir.

- Fark Edilmek
- Beğenilme Arzusu
- Mutluluk Peşinde
- Arayış
- Herke Burada

Bu listelediklerim nefsimizi (ego) besleyen, zaman çalan ve bizi kısırlaştıran içerikler olduğundan ve de  nefis de bizi özümüzden uzaklaştırdığından, daha farkında olarak, daha bilinçli bir instagram kullanıcısı olmak umuduyla..

Eklemek istedikleriniz için yorumlara bakıyor olcam.Yorumlar

Benzer Yazılar

Binance vadeli işlemler

Arabanmı var Oku O zaman