Arabanmı var Oku O zaman

 Olsa iyi ama olmadığı daha iyi diyeceğiniz bir dertten bahsedeceğim. Arabası olan, araba alacak olanlara tavsiyelerim var. Efenim çoluk çocuğa karıştık arabasız olmuyor bir yere gidip gelemiyoruz. Bir arabamız olsaydı haftasonu şuraya gidebilirdik. Bak aramız yok ev de oturuyoruz. Ya bir araba aldık hanım her haftasonu bir plan çakıyor. Ya abi almaz olaydım bir araba aldım nüfus bir kişi arttı. Ya benim arabanın şu sorunu oldu bu sorunu var. Uzayıp gidiyor olsa dediklerinizle oldu da bak başımıza gelene dedikleriniz. Sizi anlıyorum. Biz de olsa dedik. onra bir arabamız oldu. 
Ya sonra işte size kendi tecrübelerimden aktarıyorum.

Bir kızımız vardı. Arabamız olmadığı için onu çok fazla gezdiremedik. Aslında vardı da ev alırken sattık. Sonra çocuk doğdu. Ev almak zorunda olduğumuz için arabayı sattık. Bu yanlış arabanızın borcu yok ise ev alıyorum diye arabanızı satmayın. Dursun kapının önünde az binin. Evinize sermaye yapıp krediyi az çekeceğim diye arabanızı satmayın. Bakın arabayı sattık krediyi düşük çektik. İki yıl arabamız olmadığı için gidilecek her yeri erteledik. İki yıl sonra arabayı aldığımızda bu kez de gidilecek yerler için yapılan planlar tutmadı. O iki yıl haftasonları hep şehirde geçti. Tabi bu  da stresimizi artırdı. Arabayı aldık iki yıl sonra çocuk biraz büyüdü normal şekilde devam ettik. Ancak iki yıl erteledik herşeyi gerek yok kardeşim üç kuruş az kredi çekip ödeyeceğim diye. Hayatı ertelemeyin. Bakın etrafınıza geçen yıl yanınızda olanların hangileri bugün yok. Borç ödeyin ama hayatı ertelemeyin. Kapitalizm ve krediler bunun için var. 
2020 yılında araba alacağım diyorsanız almayın. Şuan ülkeye sıfır araç girmediği için ikinci el piyasası uçmuş durumda. Arabamın fiyatı çok arttı diye de sevinmeyin. Alacağınız arabanın fiyatı aynı oranda arttı bir karınız yok. Bu dönemde elinizde bir aracınız var ise kıymetini bilin.
-Ya biz değiştirmek istemiyoruzda çoluk çocuk bu arabaya sığmıyoruz şöyle büyük geniş bir arabaya ihtiyacımız var. İsteyen o küçük arabalara da sığıyor. Bagajınız küçük bavullarımız sığmıyor diyorsanız poşetlere doldurup taşıyın. Ha yok ya biz yine de rahat taşıyalım diyorsanız size rahatlık batıyor demektir ona bir şey diyemem. Bunun yerine şunu yapabilirsiniz. Arabayı büyütmek yerine yolculuklarda biraz ezilerek gidip, dilediğiniz yer de mola verip dinlenebilir, o büyük arabaya vereceğiniz para ile gittiğiniz  yerlerde dilediğinizi alıp yerken fiyat listesini düşünmek zorunda kalmazsınız. Bu da insana, Ya bu kadar yol geldik buranın en meşhur şeyini almadık. Hayat dünyanın en zenginine bile dört dörtlük değildir. İçinizde kalacağına elinizde kalsın. 

Şimdi size biraz arabanızdan bahsedelim. Şu kapının önünde yatan şeyden. Hangi bütçede araba alırsanız alın. Aldığınız arabadan hevesiniz bir yıl sonra geçer. Ya değiştirmek istersiniz ya da bir yerlerini beğenmez bir şeylerden şikayet edersiniz. Oysa bir yıl önce öylemiydi nasılda özeniyordunuz her şeyine bakımını yapıyor. temizliğini yapıyor pırıl pırıl bekliyordu kapının önünde, şimdi noldu da beğenmemeye başladınız. Bakın araçlarda öyledir. İnsan gibi ilgiyi keserseniz şikayete başlarlar. Aldığınız ucuz tişört nasıl ikinci yıkmada rengini atıyorsa aracınızda kullandığınız o yan sanayi ürünleri de sessiz sessiz arabanızı öldürüyor. Abinizin tişörtü bol geliyor kadeşinizin tişörtü küçük geliyor ablanın ayakkabasını giyemiyorsan bu arabanın hakkı olan parçayı onun bedenine göre alman gerekir.
Geçen yıl bakım yaptırayım dedim. Sanayiyie götürdüm. Baktılar yaptılar. Bir ay sonra ızgaralardan klima açıkken kötü kötü kokular gelmeye başladı. Taktıkları filtreler yan sanayi ürünü olduğu için havayı düzgün temizlemeden buruşmuş. Yan sanayide 50 TL vereceğiniz bir parçaya gidin servisine 125 TL ye alın sonra bir tamirciye de taktırın. İlla servis fiyatı yüksek çekiyorsa parçayı servisten alın. Bunları ben yaşayarak tecrübe ettim siz de yaşamayın paranıza yazık olmasın diye paylaşıyorum. Ve arabadan anlamayan biri olarak söylüyorum. Kafam rahat etsin diyorsanız söylediklerimi yapmanız yeterli. Biraz fazla ödemek kafa rahatlığına değer. 
İki hafta önce bir yol kenarında beklerken kontağı açık unuttum. Akü bitmiş yoldan geçen bir taksiciden şarj alarak çalıştırıp elektrikçiye gittim. Arabadaki akü on senelik. Bir sürü akü markası var. En iyisi ile hiç duymadığınızın arasında 100 TL oynuyor. İkisi de iş görür sonuta bu ürünü araçlar için farklı firmalar üretiyor. Hangisi işinize geliyorsa onu taktırın. Ancak garanti sürecinde muhatap isterim derseniz bilinen kurumsal markaları tercih edin. Ben biraz fazla ödeyerek yiğit akü taktırdım. Bakalım bizi ne kadar ileriye götürecek. Kısaca demek istediğim atı iyi beslerseniz yükü iyi çeker. Malzemeden çalmayın. Aslan besliyorsanız yemini hesap etmeyeceksiniz. :)

Biz hafta sonu bir yere gitmiyoruz. Çok fazla şehir dışı gezmiyoruz yine de bir arabamız olsa iyiydi mi diyorsunuz. Buna rağmen bütçeniz araba almaya yetmiyorsa aldığınız zaman da o arabaya binemeyeceksiniz demektir. Boşuna kasmayın. Arabanın yekıtı sigortası kaskosu bütenizi iyice dibe çekecek demektir. Eğer böyle bir bütçeye sahipseniz çocukta yapmayın lütfen. Ağılda kuzu doğsa ırmakta otu bitiyor. Bu doğru. Rızık sahibi rızkının veriyor aç kalmıyor ancak eksik yaşıyor. Bu yüzden araba almak yerine taksiye binin çok acil ise bir yılda vereceğiniz taksi parası kapının önünde yatan arabadan daha az masraflı olacak demektir. 

Unutmayın her şey ilgi ister. Su vermediğiniz çiçek soluyorsa nankörlükten değil ilgisizliktendir.
İyi bakın kendinize. Yazılarla görüşeceğiz yine okuyorsanız bir kısa yorumu çok görmeyin lütfen. 
Niye yazdım şuan etimesgutta aydoğanlar da servisinde arabanın çıkmasını bekliyorum. 

2 Yorumlar

Mesajınız iletildi admin kontrolünden sonra yayımlanacaktır. Teşekkürler.

  1. . İyiki arabamız yok mu diyelim.

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Merhaba; İyi ki bir arabamız yok demeyin. Anlattıklarımdan biri size uyuyor ise bir araba alıp almamaya karar verebilirisniz. Tşkler.

      Sil
Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال