Eski Defterler

 Hayatın her köşesinde çıkar karşımıza, bazen küçük notlar, bazen umulmadık bir köşebaşında göz göze gelenler, bazen de arayıp bulamadıklarımız gibidir eski defterler.
Çok eskiden okuduğunuz bir kitabın boş bir yerine yazılıp çıkan bir not hatırlatır size, bir zamanlar onun uğruna döktüğünüz gözyaşlarını, küçük bir tebessüm ile hatırlayıp kapatırsınız o eski kitabı, zaman silmiştir bütün gözyaşlarını.
Karıştırdığınız bir sandukanın dibinden çıkagelir eski bir fotoğraf, zamanında aynı davanın yolcusu olan dostunuzun yüzüne nefretle bakarsınız. Sararmış bir karede, -iyi ki der, insan içinden. Bugün dava arkadaşlarının yüzüne utanmadan bakabilenler...

Benim geçmişimde küstüğüm dava arkadaşlarım olmadı, fotoğraflarımdan kesip attığım dostlarımda, ama bugün 16 senelik bir defteri kapattım.
Cep numaramı değiştirdim. 16 senelik geçmişimi kimseye haber vermeden sildim.
Hastane de çalıştığım dönemde tanıştığım insanlar, ek iş yaptığım dönem de dostluk kurduğum çevreler, köyden kentten arayıp "dostum nasılsın ? ya bi hastamız var." deyip, işi düşmeden aramayanlar hepsini sildim rehberimden. 762 kişilik listemi 230 da bıraktım. Büyük bir gereksiz insanlar listesini sıfırladım. 
Hele şu işi düşmeden aramayanlar, nolur nolmaz diye, bir de engelledim bile yeni rehberimde.
Tabi bir de, keklik ve tavşan çiftliğimdekiler, yoklukta giderken, varlıkta adını anmadıklarım, işte o çiftliği de dağıttım. 
Gereksiz heyecanlardı. Bir zamanlar bir tebessümü ile zifri karanlığı aydınlatan rüyalardı.
Yenilen hurmalar  kimi gün geldi tırmaladı. 
Benden hepsine kapattım tüm kapıları...
Hepsi 2003 ile 2017 yılı arasına sıkışıp kalan hikayelerdi, devir değişti hikaye bitti...

Bir gün biri size tüm gerçeği ile gelince, geçmişteki her şeyin ne kadar yapmacık, sahte ve duygusuz olduğunu anlıyorsunuz.
Belki cahilliktendi, belki anlık heyecanlardı deyip, güzel anıları hatırlayarak geçiştiriyorsunuz.
Ve size duyguları öğreten o gerçek, ansızın çekip gidince hayatınızdan, gerçeğin ne olduğunu öğreniyorsunuz. Geri dönmesini umut edip bekliyorsunuz.
İşte ben de öğrendim gerçeği.
O gerçek hep baki kalsın diye, kapattım eski defterleri...


Yorumlar

  1. İyi olmuş gerçekten eline sağlık,

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. tşk ederim yeni yazılarda görüşmek üzere yazılarla buluşuruz yine :)

      Sil

Yorum Gönder

Mesajınız iletildi admin kontrolünden sonra yayımlanacaktır. Teşekkürler.

Benzer Yazılar

Pazar Pikniği

Binance vadeli işlemler

Ağlıyorum