LPGli Araçların Gaz Ayarsızlığı Nasıl Çözülür

 Ne zamandır yazayım bu konu hakkında fikri olmayan arkadaşlar ile paylaşayım diye düşünüyordum. Bu hafta sonu sorunu kökten çözünce lpg gaz ayarı ile ilgili sıkıntılarınızı nasıl çözeceğiniz hakkında fikir paylaşmak istedim.
Ben mart ayında litre fiyatı 3.45 olan benzini eylül ayında 7.03 ten alınca aracıma lpg taktırmak için, lpg markalarına göre fiyat araştırması yapmıştım.
Kişisel fikrimi sorarsanız aracıma lpg asla taktırmam ve karşıyımda, aracın fabrika çıkışı benzin ise benzin ile kullanmaktan yanayım. Ancak gel gelelim, Türkiye'de ki, yaşam koşulları insanı buna mecbur bırakıyor.
Devlet, resmen benzin pahalıysa git lpg taktır gaz fiyatlarına dokunmuyoruz der gibi, sürekli güncellenen akaryakıt fiyatları insanı bu tercihe zorluyor. Zaten Türkiye şartlarında çalıştığının malesef karşılığı yok denecek kadar düşük.
2018 ekim ayında aracıma prins lpg taktırdım. İlk takıldığında gayet güzeldi benzin ile lpg arasında hiç bir fark yoktu. Ta ki, ilk 1000 bakımında gaz ayarı yapılması için tekrar prins servisine gidene kadar. Bu arada aracım golf 1.6 otomatik.
1000 km ye ulaşınca tekrar gittim servise, nasılsın iyi misin ? memnun musun ? kısmından sonra aracı bilgisayara bağladılar. Gaza bas, küreğe bas iki ayar çekip tamam tamam dediler. Ne olduysa ondan sonra oldu...
Araç ile yoldaki karşılaştığım sorunlar.
Bu bakımdan sonra araç yine bir kaç gün her şey yolunda devam etti. Ancak bir akşam iç çıkışı dur kalk trafiğinde yokuş aşağı inerken stop etti. Manuel araba gibi değil hareket halinde iken çalışmıyor. O trafikte dur park moduna çek tekrar çalıştır yola devam et, ilk seferinde pek umursamadım olağandır diyerek geçiştirdim. Havalar iyie soğuyunca daha sık tekrar etmeye başladı. Huylandım ve tekrar servise götürdüm. Durumu anlattım. Tekrar bir ayar çekip gönderdiler. Bir hafta geçmeden araba yokuşlarda iyice düşmeye, bağırmaya ve üç bin devire gelince 4. vitese geçmemeye başladı. Tekrar servise gittim. Bir ayar daha yine çıktım trafiğe bu kez ayağımı gazdan çekince stop etmeye başladı. Lanet gelsin yetti atuk yav deyip tekrar servise gittim. Bu şekilde beş kez servise gittim. lpg gaz ayarı yaptırmak için, lpg ayarı yaptılar basınç ayarı yaptılar. lpg tankını bile test ettiler ve tekrar gönderdiler. Bu kez de araba lpg de 20 dakika gittikten sonra hiç çekmemeye başladı. Tekrar gittim bu kez ben onlara ayar verdim. Ya benim sorunumu çözün ya da alın tankınızı tüpünüzü lpgnizi verin paramı dedim. Adamlar moralimin çok bozuk olduğunu anlayınca üstelemediler. Bir çay ikram edip otur abi dediler. Yine iki ayar çekip gönderecekseniz kabul etmiyorum sorunu çözün verin arabamı dedim. Ben çayımı içerken açtılar kabutu lpg ayarı için kabloları bilgisayarı takıp ön koltuğa usta oturdu ve - hadi sür abi dedi.

Geçtim kaptan koltuğuna nereye süreyim dedim. Sür abi otobana çıkıcaz dediler. Arabada iki tane bilgisayar bağlı çıktık otobana, manuele al dedi usta arabayı. İlk defa otomatik arabayı manuele çektim bir yıldır kullanıyorum. Önce torpidonun altına bağladığı bilgisayardan verileri aldı. Daha sonra otomatik vitese geçirip lpg ayarı için, lpg ye geçirip bas dedi. Adam klavyeden bastığı her tuşta arabanın nefesi değişti. Her rakam girdiğinde araba sanki benzinde gidiyormuş gibi performans vermeye başladı. Sonra yokuşa dayanınca iki rakam daha girip, - yapıştır abi dedi. Arabayı benzine mi aldın dedim. Yok abi lpg de dedi. ben şok tabi araba yardırıyor. lpg ayarı için otobanda arabaya yol ayarı çekti. Yani aracın benzinde kullandığı verileeri kopyalayıp lpg beynine yükledi. Şimdi araba benzinde nasıl bir performans sergiliyorsa bir tık altını lpg de sergiliyor. Stop durumları çözüldü. Performansı iyi arabanın nefesi açıldı ve çekişide gayet güzel oranda düzeldi.
Son olarak diyelim ki, eğer aracınıza lpg taktıracaksınız, taktıracaksanız ve benim yaşadığım problemleri yaşıyorsanız. Önce aracınızın kelebek boğazını temizletin ve ustanızı yanınıza alıp otobana çıkarak lpg ayarının düzgün çalışması için aracınıza yol ayarı yaptırın.
Şuan lpg den memnunum bu ayar çok yaktırabilir sorun değil benzin ile arasında yarı yarıyafiyat farkı olduğu için pek önemli değil, şimdi lpg den memnunum ama fikrim yine de değişmedi. İmkanınız el veriyor ise benzin kullanın...

Yorum Gönder

Mesajınız iletildi admin kontrolünden sonra yayımlanacaktır. Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال