Google Adsense Nasıl Çalışır


Şimdi özel mesajlar kutuma gönderilen, "Ya iyi güzel hayatın içinde yazılarınızı okuyorum ama sitenizde +18 reklamlar görmek istemiyorum. Ayrıca çok ayıp reklamlar yyınlıyorsunuz." diyen okuruma gelsin bu yazım. :) :)
Adsense Nedir: Google'ın reklam ortaklığı sistemidir. Çalışma şekli ise; A firması, google'a belirli anahtar kelimeler seçerek reklam verir. Google ise, A firmasının verdiği reklamı web sitesi sahipleri, yani reklam ortakları olan adsense kullanıcılarına dağıtır. Burada site sahiplerinin yapacağı tek şey bu anahtar kelimelerle ilgili yayınlar yapmak. Google ise, A firmasının seçtiği anahtar kelimeler hakkında yayın yapan web sitelerinde, A firmasının reklamlarını gösterir. Örneğin; Google arama motoruna, google adsense nedir veya cep telefonu modelleri şeklinde anahtar kelimeler yazarak arama yapan internet kullanıcılarının ilgi alanlarını yani web sitesi çerezlerini tutar. Sizin yazdığınız anahtar kelimeye ait en güncel, en iyi bilgi hangi web sitelerinde yer alıyorsa reklam ortaklarına ait bu siteler google arama sonuçlarınızda listelenir. Siz bu sitelerden birine girerek bilgi edinmek istediğinizde sitenin belirli köşelerinde reklamlar görürsünüz. Size bu reklamları gösteren web siteleri, gösterim başına veya tıklama başına gelir elde eder. Eğer, aradığınız anahtar kelimeye ait reklamlara tıklarsanız web sitesi sahibi bu reklamlar üzerinden gelir elde eder. A firması ise bu tıklamalar karşılığında google'a para öder. Google ise ödenen tutarın yanılmıyorsam %48'ini kendi alır. Kalan kısmı ise reklam ortaklarına dağıtır. İnternet kullanıcıları arama motoruna yazdığı anahtar kelimlerle ilgili, gazete, magazin, blog v.b. sitelerde bu anahtar kelimlere ait reklamlar görünür gösterilir.
En kritik olan kısmı anlatayım: Bu reklamlar size ne zamana kadar gösterilir? biliyor musunuz. Siz yeni anahtar kelimlerle arama yapana kadar veya aradığınız ürünü ister internetten satın alın isterseniz gidip mağazadan satın alın, alana kadar bu reklamları görürsünüz.
Örneğin; Google da spor ayakkabı modelleri diye bir arama yaptığınızı düşünelim. Arama yaptıktan sonraki hafta sonunda kızılaya ya da bir avm ye gittiniz. Siz avm ye aracınızı park ettiğinizde, hemen size spor ayakkabı mağazalarından sms gelir. Bilmem yüzde kaçlara varan indirimlerle şu marka ayakkabılarımız vardır. Bla bla bla...
Milyarca dolar yatırım yapılarak kurulan bu sistemler, sizlere bedava niye veriliyor? galiba biraz netleşti aklınızda. Neden, hangi uygulamayı kurarsanız kurun konumunuza, mikrofonunuza, galeri ve rehberinize erişim isterler. Hepsine erişimi kapattığınızda, konum bilginize erişim vermediğiniz takdirde bu uygulamaları neden kullanamassınız, Neden, büyük yatırımcılar,(Örneğin Boyner) ünlü markaları tek çatı altında toplayan mağazalar açar anladınız mı ? Siz uzağa gitmeyin diye. :)
Takip ediliyoruz: Bu sistemler o kadar hızlı çalışıyor ki, hareket halindeyken her 100 metrede bir otomatik konum bilgileriniz çekiliyor. İlgi alanlarınız filtreleniyor ve anında reklam veren firmaların cazipmiş gibi gelen sms lerini alarak das kapital dünyanın çarkında, kapitalizmin tuzağına çekilerek tüketime yönlendiriliyorsunuz. Şimdi anladınız mı ? milyarlarca dolarlık alt yapı ve yatırım ile kurulan bu sistemlerin bizlere neden bedava verildiğini, tabiki anladınız...
Gelelim değerli okuruma: google da +18 içeriklerde arama yaparken, senden ricam gizli sekmeyi kullan, gizli sekmelerdeki arama verileriniz tutulmaz. Mazallah telefonun birinin eline geçerde google açıp arama kutusuna imleci koyduğunda hemen altında arama yaptığın kelimeler ile buna benzer kelimler listeleniyor. :) Ben adsense kullanıcısı olduğum için otomatik olarak +18 içeriklerde sitemde reklam olarak gösterilir. Bu konuda benim bir suçum yok.Size adsense yi anlatmaya çalıştım. Ben hayatın içinden konular yazarım. Bu arada etiketlerin tanımı güncellendi. Bu sayfadan öğrenebilirsiniz. Yazılarla buluşmaya devam.

Son olarak logo güncellendi sizlere bir sorum var objektif olarak yeni logo ile mi yola devam edeyim eski logo ile mi yorumlarınıza açık.
Sevgiyle kalın:

Yorum Gönder

Mesajınız iletildi admin kontrolünden sonra yayımlanacaktır. Teşekkürler.

Daha yeni Daha eski

نموذج الاتصال