Bir Bebeğin Günlüğü

Yıl 2014 Kızımı beklerken
Merhaba günlük; henüz cinsiyetim belli değil ama isimlerim belli olan bir bebeğim. Kız olursam annem, erkek olursam babam ikinci çocuğu düşünmüyor.
ilk kez karalıyorum sayfalarını, bu huyumu babamdan almışım o da seviyor yazmayı. Kendi hayatımdan bir kesit yok henüz, o yüzden ilk yazımda babam ve annemden bahsedeyim. 2006 yılının güz mevsiminde filizlenen bir aşkın meyvesiyim, emekçi bir babanın sendikalı bir annenin ilk çocuğu olacağım ben…
Babam; 82 model kazasız boyasız bir işçi, ” işçisin sen işçi kal” diyen tayfadan. Acayip inat bir adam. Evlendiği günden beri nerelisin sorusuna; “doğma büyüme Amasya’lıyım ama köküm Gümüşhaneli” deyip başlıyor. İşte dedesi oralıymis 93 harbinde bu tarafa göç etmişler de berberlik yaparmış da falan da filan işte.
Bu aralar haletiruhiyesi değişik otoritesi elinden gitti. Lafa gelince eşe dosta bayrağı yarıya indirdim otoritem elimde dese de vaziyet öyle değil ben biliyorum tv kumandasının kimin elinde olduğunu. Bugünlerde bulaşık makinesi ve kuru erzak dolabına takmış durumda, annem doldurmuş şehriye pilav mercimek v.s babam; ” sanki savaş çıkacak, bittikçe alsaydın” deyip söyleniyor. Bulaşıklar makineden sofraya, sofradan makineye geçiyor.

Beyazlar ve renkliler için hangi deterjanı kullanacağını ve miktarını bu hafta öğrendi. Çamaşır makinesi desen gömlekleri çıkardığında kolları öyle bağlanıyor ki elinle öyle düğümleyemezsin. Yemek kapları anneannem ile bizim evin arasında, doluyken yumurta gibi kucakta, boşken yoğurt kovası gibi bagajda gidip geliyor. Sağolsun anneannem haftada bir gelip evimizi temizliyor.Bunlar duyduklarım ama bildiğim bir şey var ikimizde akrep burcuyuz.
Annem; 85 doğumlu nikah defterine imza attığı günden beri aynı yaşta. Babamın Gümşhaneliyim demesi, annemin Trabzon’lu olmasından yani sen inatsan ben de inadım demeye çalışıyor. Bugünlerde nazından yanına yaklaşamıyoruz. Ayaktayken karnını yatarken alnını tutar oldu. Merak ettiği ilk şey cinsiyetim bir de huyum ve simam kime benzeyecek…
Canı tatlı isteyince, babam” tatlı istedi hakkı olacak” ekşi isteyince ” ekşi istedi ayşe olacak” diyor. En çok sabahları erken kalkmaktan ve sınıfındaki öğrencileri arasında bir erkek çocuğundan cok şikayetçi.
Hem Trabzon’lu hem de oğlak burcu.
Bir dahaki sefere kısa yazacağım günlük. Babamın işleri yoğun olduğundan vakit ayıramıyorum pek fazla. Aslında bu yazıdan şunu çıkartabilirim. Ben ilk olduğum için hem beni çok merak ediyorlar hem de çok acemiler. Bana sorarsan, birine anne diyeceğim birine baba canları sağolsun da…

Yorumlar

Benzer Yazılar

Niye Yaşıyoruz ?

Sarı Yaz

Beyazdan Griye